Kauza Čapí hnízdo - přehledně? Ani náhodou!
Ačkoliv celou kauzu Čapí hnízdo odstartoval rok 2008, zůstává i v roce 2020 stále neuzavřena. Čapí hnízdo je veřejnosti známý pojem, který se ale kvůli délce kauzy pro mnoho lidi stává nesrozumitelným. Jak šly události po sobě, a co vedlo ke stíhání současného premiéra Andreje Babiše?
Čapí hnízdo (dříve ZZN AGRO Pelhřimov) je areál ve Středočeském kraji v obci Obramovice. Slouží zejména pro rekreaci. Součástí farmy je hotel, restaurace, hospodářská farma a ekocentrum pro zachráněné živočichy. Objektu vévodí jízdárna ve tvaru čapího hnízda.
Jeho počátky spadají do roku 2006, kdy započaly plány na rekonstrukci celého areálu. V únoru téhož roku se majitelem stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patří Andreji Babišovi.
Holding
"Sdružení hned několika obchodních korporací, respektive firem. V čele všech pak stojí jedna z nich, která se pyšní nadpolovičním kapitálem. Holdingová či mateřská společnost je firma stojící v čele celého holdingu. Dceřiná společnost jsou jednotlivé dílčí subjekty spadající do holdingu."
- jak-podnikat.cz
Imoba
Blog.Respekt.cz uvádí, že Imoba byla založena roku 1999 Jiřím Haspeklem, který je obchodním partnerem Andreje Babiše a zároveň jeho právníkem. Firmu střídavě vlastnil Agrofert (firma sdružující přes 230 dalších firem zaměřených zejména na zemědělství, chemický průmysl či média) a Fertagra,což je dceřiná společnost Agrofertu založená roku 1995 ve Švýcarsku. V lednu 2014 spadala pod společnost SynBiol. Podle internetového zdroje deník.cz byl do února 2017 Andrej Babiš jediným akcionářem SynBiolu. Ten ale kvůli střetu zájmů následně vložil akcie SynBiolu spolu s akciemi holdingu Agrofert do svěřenských fondů. SynBiol zahrnuje přes 50 firem zaměřených na zdravotnictví, zdravou výživu, atd. Členkou představenstva firmy Imoba je od roku 2016 jeho partnerka Monika Babišová. V květnu 2018 ale odchází (více ve druhé části článku).
V roce 2008 je však vlastníkem anonym a Farma Čapí hnízdo získává v srpnu dotaci z Evropské unie pro malé a střední podniky ve výši 50 milionů korun. Agrofert, jakožto velká firma, by dotaci nemohla získat. Od června 2010 je farma otevřená pro veřejnost. Andrej Babiš opakovaně tvrdí, že nemá s Čapím hnízdem nic společného. V únoru 2011 bylo při auditu (tj. úřední přezkoumání a zhodnocení dokumentů, zejména účtů, nezávislou osobou -wikipedia.org) zjištěno, že Farma Čapí hnízdo nejprve požádala o dotaci, a až poté proplatila fakturu. Dotační úřad navrhl pokutu ve výši 6 milionů korun včetně penálí. Farma zažádala o propuštění pokuty. Nakonec měla firma zaplatit pouze 37 tisíc korun plus penále.
V říjnu 2013 pro týdeník Respekt Babiš uvedl: "Půjčil jsem té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele neznám. Mám tam jen pronajatou jednu budovu." Když se ho v Respektu ptali, jestli není divné půjčovat peníze někomu, o kom nic nevím, dodal: "Nevím to z hlavy, farmu mají, myslím, nějací advokáti." -neovlivni.cz
Přitom v roce 2015 uvedl tvůrcům filmu Matrix AB (dokumentární film natočený Vítem Klusákem, jenž zachycuje život Andreje Babiše po jeden rok): "Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo."
V listopadu 2013 převzala skupina Agrofert farmu zpět, tedy pět let po udělení dotace, kdy se kontroluje její dodržování. V červnu 2014 ale společnost Farma Čapí hnízdo zanikla a sloučila se s firmou Imoba v důsledku zrušení anonymních akcií. Čapí hnízdo je tedy ve vlastnictví firmy Imoba, která od ledna spadá pod společnost SynBiol (viz. první část článku), a ne pod Agrofert.
V listopadu 2015 obdržela vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčková anonymní trestní oznámení, že při stavbě Čapího hnízda došlo k dotačnímu podvodu. Od prosince případ přebírá policie.
Začátkem března 2016 se případem začal zaobírat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).
11. března 2016 předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala oznámili, že požádají o svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli kauze kolem Čapího hnízda. -lidovky.cz
13. března 2016 Babiš přiznává, že zná vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci. Jméno nechtěl uvést. O tři dny později, po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, oznámil, že na mimořádné schůzi jméno zveřejní.
Ta se konala 23. března 2016. Andrej Babiš uvedl, že Čapí hnízdo vlastnily v době dotace jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky Moniky Babišové. Lidovky.cz napsaly, že Sněmovna pak na návrh ČSSD mimořádnou schůzi přerušila do doby, než Evropský úřad pro boj proti podvodům zveřejní výsledky svého vyšetřování.
24. května 2017 Babiš skončil jako ministr financí a místopředseda vlády.
V srpnu 2017 policejní komisař Pavel Nevtípil požádal Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
Sněmovna oba vydala, jenže na konci října 2017 hnutí ANO vyhrálo volby do Sněmovny a nabylo znovu imunity. Policie obvinila celkem 11 lidí.
31. října 2017 pověřil prezident Miloš Zeman lídra vítězné strany Babiše sestavením kabinetu.
Většina stran oznámila, že do koalice a ANO nepůjdou. Jediní, kteří byli ochotni jednat o vládě, byla strana SPD a komunisté. To však Babiš odmítl. Oznámil pokus o sestavení menšinové vlády. Prezident Zeman se vyjádřil kladně.
21. listopadu 2017 policie znovu žádá o vydání Babiše a Faltýnka. V prosinci OLAF uzavřelo vyšetřování a výsledky poslalo do Česka. Irozhlas.cz: "Konstatovali, že existuje podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU."
28. listopadu 2017 představil Babiš na Pražském hradě seznam ministrů. Byl přijat bez výhrad. Vládě možnou podporu vyjádřili pouze komunisté.
6. prosince 2017 se stává Babiš premiérem.
13. prosince 2017 byla prezidentem jmenována vláda menšinového charakteru.
16. ledna 2018 nedostala vláda důvěru Poslanecké sněmovny, o den později podala demisi. Tu prezident Zeman schválil 24. ledna 2018 a pověřil Babiše sestavením nové vlády. Až do června vládla v demisi.
19. ledna 2018 sněmovna podruhé vydala Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání. A Čapí hnízdo bylo vyňato z evropského financování.
3. května 2018 Žalobce zastavil stíhání Faltýnka a dalších tří lidí. O podvodu nevěděli, nebo jejich vina nešla prokázat. Stížnost Andreje Babiše zamítl.
O den později Regionální rada regionu střední Čechy vyzvala Imobu, aby dotaci vrátila do 30 dnů. To se stalo koncem června 2018. Většina měla skončit ve státním rozpočtu, část dostane kraj. Kdyby tak neučinila, hrozilo by jí, podle irozhlas.cz, zahájení správního řízení, které by mělo formu daňové kontroly. Přesto Imoba stále odmítá pochybení.
23. května 2018 Monika Babišová oznámila, že odstupuje z funkce člena představenstva společnosti Imoba. Irozhlas.cz uvedl: "Stalo se tak zhruba dva týdny poté, co Regionální rada regionu střední Čechy vyzvala Imobu k dobrovolnému vrácení 50 milionové dotace čerpané na stavbu Čapího hnízda."
Moniku Babišovou nahradil František Šlingr, Andrejův známý. Důvod rezignace neuvedli. Irozhlas.cz dále píše: "Podle právníků, které deník (E15-poznámka) oslovil, se na Babišově potenciální možnosti Imobu ovládat nic nemění. Pokud by měl premiér nějaký vliv na výběr a následnou volbu člověka, který nahradí jeho manželku v představenstvu firmy, byl by ve střetu zájmu ("Funkcionář zneužívá svého postavení k získání neoprávněného prospěchu pro sebe." -oziveni.cz), což by bylo možné poznat ze statusů Babišových svěřenských fondů. Ty ale nejsou veřejné." Právě kvůli zákonu o střetu zájmů vložil v roce 2017 akcie SynBiolu, kterého je součástí Imoba, a akcie holdingu Agrofertu do svěřenských fondů.
6. června 2018 prezident Miloš Zeman jmenoval Babiše znovu premiérem.
7. června 2018 Babiš poprvé vypovídal jako obviněný, stejně jako jeho manželka Monika Babišová a dcera Adriana Bobeková. Policie nevyslechla Babiše mladšího.
Druhá vláda Andreje Babiše byla prezidentem jmenována
27. června 2018. Vládu tvoří zástupci ANO a ČSSD, kteří 10. července 2018 uzavřeli koaliční smlouvu, ve stejném dni se KSČM zavázala podpořit vládu.
12. července 2018 vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny.
12. listopadu 2018 se objevila reportáž Seznam Zpráv ze Švýcarska, kde Sabina Slonková a Jiří Kubík navštívili Andreje Babiše mladšího, který jim řekl, že byl nedobrovolně odvezen na Krym
spolupracovníky jeho otce kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo. Andrej Babiš se vyjádřil, že jeho syn je psychicky nemocný. Reflex.cz píše: "Právě zdravotní stav Babišových dětí byl již dříve předkládán jako překážka policejních výslechů, přičemž policie tomu nevěřila."
13. listopadu 2018 se šest opozičních stran rozhodlo vyvolat hlasování o nedůvěře Babišově vládě. Lidé po celé ČR demonstrovali za odstoupení premiéra. "Babiš na tiskové konferenci (16. listopadu - pozn.) emotivně prohlásil, že nemá v úmyslu z funkce premiéra odejít... Policie oznámila, že pobyt
Babiše mladšího na Krymu prošetřuje jako trestný čin zavlečení." informují zprávy.aktualne.cz.
23. listopadu 2018 vláda ANO a ČSSD hlasování o nedůvěře vládě ustála.
23. března 2019 policie ukončila vyšetřování případu dotací pro Čapí hnízdo. Případ Babiše mladšího policie řeší zvlášť.
V dubnu 2019 zprávy.aktualne.cz píší: "Policie předala spis v kauze státnímu zástupci, navrhla obžalovat Babiše a ostatní obviněné. Návrh se netýká premiérova syna Andreje, který je stíhán samostatně."
2. září 2019 státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl zastavit trestní stíhání Babiše a spolu s ním i dalších 5 lidí.
"Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo (13. září 2019- poznámka) trestní stíhání všech 6 obviněných včetně premiéra Andreje Babiše (ANO)." -zprávy.aktualne.cz
Rozhodnutí tak potvrdil i vedoucí žalobce Martin Erazím, nadřízený státního zástupce Jaroslava Šarocha. Tvrdili, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky dotace.
4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo.
"Šlo o nesprávné hodnocení důkazů, otázky propojenosti podniků, neúplné vyhodnocení evropské legislativy a navazující judikatury i hodnocení subjektivní stránky. To znamená míry zavinění některých obviněných." -Pavel Zeman (idnes.cz)
Kauza tak pokračuje pro premiéra Andreje Babiše a dotační poradkyni Farmy Čapí hnízdo Janu Mayerovou. U ostatních čtyř se Pavel Zeman přiklonil k názoru Šarocha. Policie navrhuje zastavení
stíhání Babiše mladšího, Šaroch se zatím nevyjádřil. Lidovky.cz se uvádí: "Spis v kauze Čapího hnízda se nyní vrací dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který jej postoupí zpět k policii."
Audit
Již v září 2019 prezident Zeman prohlašuje, že v případě, že by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu otevřel kauzu Čapí hnízdo, zastavil by trestní stíhání. Andrej Babiš ale tvrdí, že by abolici (rozhodnutí hlavy státu, kterým se stane trestní stíhání nepřípustné- irozhlas,cz) nepřijal. Pokud prezident chce udělit abolici, musí ji kontrasignovat (spolupodepsat) předseda vlády nebo člen vlády jím pověřený. Obviněný má právo abolici odmítnout. Podle profesora ústavního práva a vedoucího katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jana Kysely by ji Andrej Babiš musel kontrasignovat v roli předsedy vlády, aby ji mohl nepřijmout v roli občana. Jan Kysela byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu.
Podle idnes.cz prezident Zeman potvrdil v prosinci 2019 slova Andreje Babiše, že v jeho případě neuplatní možnost udělení abolice. Zeman toto oznámil v rozhovoru pro MF DNES.
2.1. 2020 zveřejňují Seznam Zprávy překlad nejdůležitější pasáže závěrečného auditu EU o střetu zájmů Andreje Babiše. Ta dorazila do ČR začátkem prosince. Článek říká: "Český premiér Andrej Babiš porušuje evropská i česká pravidla o střetu zájmů. Tedy nadále propojuje funkci politika a byznysmena. Stamiliony dotací, které dostal přislíbené holding Agrofert, proto Unie platit nebude.
A neměl by je platit ani český daňový poplatník, jinak jde o neoprávněnou veřejnou podporu."
Překlad můžete nalézt zde:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/exkluzivne-v-cestine-jak-vidi-brusel-moniku-babisovou-85496
Lidé důležití v kauze Čapí hnízdo
V kauze Čapí hnízdo bylo obviněných 11 lidí, u čtyř z nich bylo zastaveno trestní stíhání včetně Jaroslava Faltýnka, místopředsedy hnutí ANO, který byl předsedou představenstva ZZN Pelhřimov, pod kterou Farma Čapí hnízdo určitý čas spadala.
Andrej Babiš (ANO) čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU. Hrozí mu 5‑10 let vězení.
Josef Nenadál je bývalý šéf představenstva společnosti Čapí hnízdo a někdejší manažer holdingu Agrofert. Byl zaměstnancem společnosti Čapí hnízdo, a. s. v období 1. ledna 2008 do 31. července 2010.
Adriana Bobeková je Babišova dcera z prvního manželství. Od dubna 2007 do dubna 2008 byla místopředsedkyní firmy Imoba. Poté do roku 2010 byla předsedkyní dozorčí rady Farmy Čapí hnízdo, a. s. Měla v rozhodné době držet podíl v Čapím hnízdě.
Monika Babišová, manželka Andreje Babiše, byla členkou představenstva firmy Imoba, má dohled nad správou svěřeneckého fondu, kam podle seznamzpravy.cz Babiš zaparkoval Agrofert kvůli zákonu o střetu zájmů. Patřil jí podíl na Čapím hnízdě.
Jana Mayerová je bývalá náměstkyně jihlavského primátora, členka společnosti Farma Čapí hnízdo a členka představenstva společnosti Agrofert. Připravila a podepsala žádost o dotaci, která byla podle policie získána neoprávněně.
Martin Herodes, bratr Moniky Babišové, vlastnil podle premiéra akcie Farmy Čapí hnízdo v době přidělení dotace EU.
Andrej Babiš mladší vlastnil podle Andreje Babiše staršího akcie v době přidělení dotace EU. Pracoval jako pilot a s podnikáním neměl nic společného.
seznam.zpravy.cz
Alžběta Kadlecová, 5. leden 2020